Zeytin
TR

Zeytin

Anasayfa / Zeytin

Zeytin

Tarihin gerisinden bu güne

Zeytin tarımı her zaman yerleşik toplumun simgesi olmuştur.

Gelişimi Akdeniz uygarlığının kökleri ile aynı zamana rastlar. Zeytin ağacının kökeni konusunda hiç kimse kesin bir bilgiye sahip değildir. Arkeololar ve Paleo-Botanikçiler

Akdeniz havzasının bir çok bölgesinde M.Ö. binlerce yıl öncesine ait yabani zeytinlerin izlerine rastlamışlardır.

Zeytinin tarımsal kullanımına dair ilk kanıt M.Ö. 6000 yılına dayanır.

Köy Kırması

Gemlik Zeytinleri

Ekim ayı içinde tam olgunlaşmadan ve yağlanmadan yeşil renkte iken elle toplama yöntemi (El aşağıdan yukarıya dalın ucuna doğru ilerler ve zetinler dalından koparılır ve zedelenmeden ve çatlatmadan sepete koyulur.) ile toplanan zeytinler üretim tesisinde kadınlar tarafından taşla tek tek kırılır. Kırılan bu zeytinler plastik bidonlara alınır. Plastik bidonlara doldurulan zeytinlerin üzerine su, deniz tuzu ve az miktarda sitrik asit (limon tuzu) ilave edilir. Bidonların ağızları hava almayacak şekilde kapatılarak zeytinler olgunlaşıncaya kadar 2-3 ay bekletilir. Olgunlaştıktan sonra ambalaj kaplarına alınır ve üzerine daha az tuzlu su ilave edildikten sonra beğeninize sunulur. 350-500-1000 gr'lık cam veya pet kavanozlarda ambalajlamaktayız.

Yağlı Sele Zeytin

Gemlik Zeytinleri

Dünya'nın en iyi sofralık zeytinlerinini yetiştiği Gemlik'in en iyi merası olan Cihatlı ve Umurbey köylerindeki zeytinliklerimizden kabuğu(epikarp) ince, kalın etli(mezokarp), çekirdeği(endokarp) küçük olan zeytinlerimiz elle toplanarak üretim tesisine getirilir. Elenip boyları ayrıştırılan zeytinler, sonrasında gıda kodeksine uygun plastik bidonlara alınır ve içine yeteri kadar teniz tuzu konularak, bidonların ağzı sıkıca kapatılır.

Olgunlaşmasına yardımcı olmak için belirli aralıklarla çevirilen zeytinler 3-4 ay içinde olgunlaşarak ihtiyaca göre ambalaja alınır. 350-500-1000 gr'lık cam veya pet kaplarda ambalajlamaktayız.

Sele Zeytin

Gemlik Zeytinleri

Dünya'nın en iyi sofralık zeytinlerinini yetiştiği Gemlik'in en iyi merası olan Cihatlı ve Umurbey köylerindeki zeytinliklerimizden kabuğu(epikarp) ince, kalın etli(mezokarp), çekirdeği(endokarp) küçük olan zeytinlerimiz elle toplanarak üretim tesisine getirilir.Zeytinler elenip boyları ayrıştırıldıktan sonra küfelere kalın tuzla beraber doldurulur. Bu küfelerdeki zeytinlerin olgunlaşması belli aralıklarla aktarılarak sağlanır. Olgunlaştıktan sonra ihtiyaca göre ambalajlanır. Sele zeytinlerimizi 350-500-1000 gr'lık cam veya pet kaplarda ambalajlamaktayız.

Çizik Zeytin

Gemlik Zeytinleri

Edremit zeytinleri tmam olgunlaşmadan sararmaya başladığı zaman toplanıp üretim tesisine getirilir. Zeytinler elenip, boylandıktan sonra çizim makinesinde çizildikten sonra plastik kaplara alınır. Plastik kaplara alınan zeytinlerin üzerine su, tuz ve sitrik asit (limon tuzu) ilave edilir ve olgunlaşması için bekletilir. Olgunlaştıktan sonra ambalaj kapların alınır. Üzerlerine yeni su, tuz ve sitrik asit (limon tuzu) ilave edilerek ambalajlanıo beğeninize sunulur. 350-500-100 gr cam veya pet kavanozlarda ambalajlamaktayız.

LÜTFEN KAYIT OLUN

Mağazalarımız ve özel tekliflerimiz ile ilgili e-posta güncellemelerini almak için lütfen kayıt olun..