Zeytinyağ
TR

Zeytinyağ

Anasayfa / Zeytinyağ
Zeytinyağ

Zeytinyağ

Zeytinyağı, zevklerin en hassas olanıdır ve bir marketin size sunabileceği standartların çok ötesindedir.

Yunanistan'ın Knossos şehrindeki kazlarda zeytinyağının M.Ö. 1500 yılında önemli bir ticari mal olduğu ortaya çıkmıştır.

Zeytinyağ, zevklerin en hassas olanıdır ve marketten alabileceğimiz bir ihtiyaç maddesinin çok ötesindedir. Faydaları saymakla bitmez. Zeytinlağlı Akdeniz kültürünün ruhudur.

Zeytinyağı, kalite ve lezzet açısından nerede üretildiğine, hangi doğal ya da tarımsal yöntemlerle elde edildiğine, hangi zeytin çeşitlerinden yapıldığına, zeytinin olgunluğuna, işlem görmeden önce nerede depolandığına, işlemin kendisine ve yağın hangi koşullarda depolandığına bağlıdır.

Yüksek kaliteli yağ üretiminin başlangıç noktası sağlam zeytindir. Yağ, zeytin olgunlaşmaya başlar başlamaz zeytinin içinde birikir. Zeytinlerin hasattan sonra mümkün olan en kısa sürede (ideal olarak aynı gün)işlenmesi gerekir.

Yeni üretilen zeytinyağ nitrojen ya da asal gaz altında paslanmaz çelik tanklarda 10-17° altında depolanır.

Zeytin yağında bulunan antidoktsan etkisi ile yaşlandırıcı serbest radikaltlerin etkisini azaltır. İçindeki Sklaven madde ile güçlü bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Çok güçlü antitümör maddedir. Güçlü mineral ve vitamin yapısı ile kemikleri güçlendirir, kalp ve damar hastalıklarından korunmaya yardımcı olur. Kötü kolesterolü (LDL) azaltıcı etkiyi iyi kolesterolü (HDL) yükselterek sağlayabilmesidir. Cilt Yaşlanmasını Geciktirir.

Zeytin yağındaki oleikanit omega 9 biliniyor, beden temizliği ve saç bakımına faydalı tarihsel gerçektir. Eklem sorunlarıyla mücadeleyi kolaylaştırır, eklemlerin kayganlığını artırır.

Sızma Yağlar

Taş Baskı

Eski bir yöntem olan taş baskı yağ üretimi günümüzde neredeyse yok olmak üzeredir. Ayvalık ve yöresinin olgunlaşmış zeytinleri hasat edildikten ve üretim tesisine götürüldükten sonra, zor ve zahmetli olan bu yöntem ile yapılan yağ üretimi başlar.

Büyük taş tekerlekler arasında hücre yapısı yok oluncaya kadar öğütülen olgunlaşmış zeytinler; tamamen ezilip hamur haline getirilir. Sonrasında zeytin hamuru keçe çulların içine konularak, preste istiflenir. Sıkma esnasında ortaya çıkan yağ ve diğer sıvılar aşağıdaki toplayıcı bir tankın içine birikene kadar bu keçe çullar sıkılarak taş baskı yağı elde edilir.

Presten gelen ve sıvı toplama tankında bir gün bekletilen sıvıdan yağ ve bitkisel solar ayrışır sudan daha hafif olan yağ ve bitkisel solar ayrışır. Sudan daha hafif olan yağ, suyun yüzeyinde toplanır. Buradan alınan yağ, nitroşen altında paslanmaz çelik tanklara anılır. 10-17°C ortamda depolanır.

Ayvalık çevre güvencesine sahip olan sarı denkli Taş Baskı yağlarımız, ağızda uzun süre hissedilen hafif meyvemsi ve hafif bademsi bir tat bırakır. Taş baskı yağımızı 250-500-100 ml cam şişe ve 1000-2000-3000-5000 ml teneke ile ambalajlamaktayız.

Sızma Yağlar

Erken Hasat

Ayvalık ve yöresinin tam olgunlaşmamış yeşil renkteki zeytinleri Ekim ayının ikinci yarısında itina ile toplanarak aynı gün üretim tesisine getirilir. Toplama ve nakliye sırasında her türlü kirlenmeden arındırılmaları için yıkanır, zeytin yapraklarından ayrıştırıldıktan sonra modern otomatik kapalı sistemde yıkanmış zektinler kırıcıda dövülüp hamur haline getirilir.

Sonra merkez kaç kuvvetiyle 3000-4000 d/d da döndürülerek saf yağ sudan ayrıştırılır ve dinlenme tankına alınarak bir gün bekletilir. Ayvalık çevre güvenceli olan Erken Hasat yağımız koyu yeşil renkte olup keskir bir kokusu vardur. Tadı çok belirgin, nefis ve keskindir. Başlangıçta bademi anımsatan genel bir tadı olup daha sonra güçlü bir biçimde gissedilen biberli ve acı bir lezzet ortaya çıkar. Bu hoşa giden, dengeli, kusuzrsuz lezzetin, güçlü, güzel ve meyvemsi bir zeytin kokusu vardur. Erken hasat yağımızı 250-500-1000 ml cam şişe ve 1000-2000-3000-5000 ml teneke ile ambalajlamaktayız. Bekletilen yağ daha sonra nitrojen ya da asal gaz altında paslanmaz çelik tanklara alınır. 10-17°C altonda depolanır.

Sızma Yağlar

Naturel Sızma

Ayvalık yöresinin tam olgunlaşmamış ve siyah renkli zeytinleri itina ile toplanıp aynı gün üretim tesisine getirilir. Toplama ve nakliye sırasında her türlü kirlenmeden arındırılmaları için yıkanır. Yapraklarından ayrıştırılan modern otomatik kapalı sistemde yıkanmış zeytinler, kırıcıda dövülüp hamur haline getirirlir.

Daha sonra merkez kaç kuvvetiyle 3000-4000 d/d da döndürülerek saf yağ ,sudan ayrıştırılır ve dinlenme tankına alınarak bir gün bekletilir. Bekletilen bu yağ daha sonrasında nitrojen ya da asal gaz altında paslanmaz çelik tanklara alınır. 10-17°C arasında depolanır. Ayvalık çevre güvencesine sahip naturel sızma yağımız filtre edilmiştir. Açık satı renklidir hafif bir lezzeti vardır. Bu tadın arkasından dengeli biber tadı ve acılık hissedilir. Ağızda uzun süre badem tadını çağrıştıran bir lezzet bırakır. Naturel sızma yağımızı 250-500-1000 ml cam şişe ve 1000-2000-3000-5000 ml teneke ile ambalajlamaktayız.

LÜTFEN KAYIT OLUN

Mağazalarımız ve özel tekliflerimiz ile ilgili e-posta güncellemelerini almak için lütfen kayıt olun..